Borcumu Geç ödeme kredi puanıma zarar verir mi? 1945

 Kredi notunuz konusunda ciddiyseniz, faturalarınızı zamanında ödemeniz gerekir. Bir geç ödeme, kredi puanınız üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olur. İşte geç ödemeler ve kredi puanınız hakkında bilmeniz gerekenler ve kendinizi korumak için yapabilecekleriniz.


Geç ödemeler kredi puanlarını nasıl etkiler?

Kişisel  ödeme geçmişi  Eğer her zaman mümkün faturalarınızı ödemek zorunlu ki böylece, kredi puanını belirleyen en büyük etkendir. Geç ödeme yaparsanız, kredi puanınızı ne kadar etkileyeceğini belirleyen üç faktör vardır.

  1. Kredi puanınız ve kredi geçmişiniz
  2. Geç ödeme ne kadar zaman önceydi
  3. Geç ödeme ne kadar şiddetliydi

 Kredi geçmişiniz ve geç ödemeleriniz

Kaçırılan bir ödemenin kredi puanınız üzerindeki etkisi, durumunuza bağlı olarak önemli ölçüde değişir. Krediniz ne kadar iyi olursa, geç ödemenin acısını o kadar fazla hissedebilirsiniz. Aslında, daha önce bahsedilen bu 180 puanlık düşüşün, ödemesinde 90 gün geciken mükemmel kredisi olan bir kişinin başına gelmesi daha olasıdır. İyi ve mükemmel krediye sahip kişilerin geçmişinde riskli davranışlar bulunmadığından, bir hata, puanlarını daha dramatik bir şekilde düşürebilecek bir kırmızı bayrak gönderir.

 

Kredi geçmişi daha kısa olan kişiler, geç bir ödemeden sonra da puanlarında büyük bir düşüş göreceklerdir. Finansal davranışınız hakkında daha az bilgi olduğundan, geç ödeme kötü bir işarettir. Öte yandan, kredi puanı düşük olan kişilerin zaten riskli bir davranış geçmişi vardır, bu nedenle bir geç ödeme daha puanlarını düşürmez.

Zaman krediyi nasıl etkiler?

Geç ödeme ne kadar yeni olursa, kredi puanınızı o kadar ciddi şekilde etkiler. Kaçırılan bir ödeme   , gerçekleştiği tarihten itibaren yedi yıla kadar kredi raporunuzda kalır . Geç ödemenin genel etkisi zamanla azalır ve kaçırılan ödeme raporunuzdan silindiğinde tamamen ortadan kalkar.

 Geç bir ödeme eskidiği ya da kaldırıldığı için puanınız mutlaka 100 puan atlamayacaktır. Geç ödeme, başlangıçta puanınızı iyi bir sayı kadar düşürmüş olsa da, bu geç ödemenin etkisi zamanla değişir. Geç bir ödeme kaldırıldığında puanınızın ne kadar artacağı çeşitli faktörlere bağlıdır, bu nedenle zamanında ödeme yapmak ve kredi kullanımınızı  düşük tutmak gibi akıllı finansal alışkanlıklar uygulamaya devam etmek isteyeceksiniz  .

 

Ciddiyet krediyi nasıl etkiler?

Kredi kartı ödemenizi bir gün ile kaçırdıysanız, muhtemelen terlemenize gerek yok. Çoğu durumda, borç verenler ve alacaklılar, birkaç günden 10 güne kadar değişebilen ödemesiz sürelere sahiptir. Ek süreler, küçük hataları hesaba katmak ve ödemeleri postalamak ya da göndermekte gecikmek içindir. Ödemeniz bu süre içinde ulaşırsa, borç veren bunu geç saymayabilir.

Çoğu borç veren, hesabınızın vadesini 30 gün geçene kadar kaçırılan ödemeleri bildirmez. 90 gün sonra, kredi puanınız üzerindeki etkisi daha da şiddetli olacaktır.

 

Yine de, ödemesiz süreniz olup olmadığını öğrenmek için hesap sözleşmenizdeki ince yazıları okuduğunuzdan emin olun. Ve ödemesiz döneme güvenme alışkanlığına düşmekten kaçının. Faturanızı son ödeme tarihinden beş gün sonra ödemeye alışkınsanız, kişisel bir acil durum yaşarsanız ödemesiz dönemi kaçırabilirsiniz. Ayrıca, ödemeniz kredi bürolarına geç bildirilmese bile, ödemesiz dönem boyunca faiz ve ücretlerin geçerli olabileceğini unutmayın.

Kredi geçmişinizi geç ödeme etkisine karşı nasıl korursunuz?

Ödeme geçmişi, kredi puanınızın büyük bir parçasıdır. Puanınızın yaklaşık %35'ini oluşturur - üçte birinden fazlası. Geç ödemelerin gerekmediğinde puanınızı etkilememesini sağlamak için harekete geçin. İşte bunu yapmak için üç ipucu.

1. Kredi puanınızı kontrol edin ve düzenli olarak rapor verin

Geç ödemelerin yanlış raporlanmadığından emin olmak için kredi raporlarınızı sık sık kontrol edin. Puanınızın düşmesine neden olmak için basit bir büro hatası yeterlidir. Kredi raporlarınızda yanlış bilgiler görürseniz, buna itiraz edebilir ve doğrulama talebinde bulunabilirsiniz.

Üç kredi bürosunun her birinden yıllık ücretsiz bir kredi raporu alabilirsiniz,

2. Zamanında ödeme yapmanıza yardımcı olacak araçları kullanın

Her ay zamanında ödeme yapmanızı sağlayan kaynakları kullanarak geç ödemelerden kaçının.

  • Otomatik ödemeler için kaydolun.  Borç vereniniz, bir kredi kartı ya da banka kartı ya da çek hesabı girmenize ve her ay o hesaptan ödeme almanıza izin vererek bu seçeneği sunabilir. Avantajı, ödemelerinizi ayarlayıp unutabilmenizdir, geç kaldıklarından asla endişe duymazsınız. Dezavantajı, her ay ödeme yaparken daha az esnekliğe sahip olmanız ve masrafları karşılamak için hesabınızda bir bakiye bulundurduğunuzdan emin olmanızdır.
  • Uygulamaları ya da telefon alarmlarını kullanın.  Ödeme tarihinin yakında geleceğini bildiren uygulama bildirimleriyle ödeme yapmayı kendinize hatırlatın. Birçok kredi kartı şirketi ve diğer borç verenler, bu tür bildirimleri doğrudan onlardan almak için seçenekler sunar.
  • Daha küçük, daha sık ödemeler yapın.  Her ay büyük bir faturayı karşılayacak kadar tasarruf etmekte zorlanıyorsanız, her hafta borcunuzun bir kısmını ödeyin. Bu, bütçenizi basitleştirmenize yardımcı olabilir, ancak her ödeme yaptığınızda sizden kolaylık ücreti ya da başka tutarlar alınmadığından emin olmanız gerekir.

3. Bir defaya mahsus geç ödemelerin affedilmesini isteyin

Hayat olur ve alacaklılar bunun farkındadır. Bu nedenle, bir defaya mahsus geç ödeme yaptığınızı fark ederseniz, alacaklınızla iletişime geçin.

 

Geç ödeme için özür dileyin, bunun sizin için normal bir durum olmadığını bildirin ve daha önce bozulmamış ödeme geçmişinizi gösterin. Alacaklıdan nezaket gereği gecikme ücretlerinden ve faiz ücretlerinden feragat etmesini ve geç ödemeyi kredi bürolarına bildirmemesini isteyin. Bu, dikkatli kullanmanız gereken bir araçtır, ancak gerçekten zamanında ödeme yaparsanız alacaklılar yükümlü olur.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski