Borcumu ödemek kredi notuma zarar verir mi? 7311

 Finansal geleceğimizde kredinin bu kadar büyük bir faktör olmasıyla, kredi puanlarımızı en üst düzeye çıkarmanın yollarını aramamıza şaşmamalı. Kredi puanlarımızı oluşturmak için ortak bir strateji, özellikle kart sahibi büyük bir bakiyeye sahipse, kredi puanını iyileştirmeye yardımcı olabilecek borcu ödemektir.


O halde, aynı stratejinin, örneğin araba ya da ev kredisi gibi diğer hesap türleri için de geçerli olduğunu varsaymak mantıklı görünüyor. Ve bu teoriyi takip ederseniz, bir krediyi erken ödemek, kredi puanınızı oluşturmak için mükemmel bir strateji gibi görünebilir.

Ne yazık ki, kredi kartı olmayan borçları erken ödemek, puanlama modellerine göre sizi daha az kredibilite yapabilir.

Kredi puanları söz konusu olduğunda, döner hesaplar (kredi kartları) ile taksitli kredi hesapları (örneğin, bir ipotek ya da öğrenci kredisi) arasında büyük bir fark vardır.

Taksitli krediyi erken ödemek, kredi puanınızı yükseltmez. Puanınızı da düşürmez, ancak kredinin ömrü boyunca bir taksitli krediyi açık tutmak aslında kredi puanınızı yükseltmek için daha iyi bir strateji olur.

Kredi kartları ve taksitli krediler

Kredi kartları rotatif hesaplardır; bu, sözleşme koşullarının bir parçası olarak aydan aya bir bakiyeyi döndürebileceğiniz anlamına gelir. Bakiyeyi ödeseniz bile, hesap açık kalır. Sıfır bakiyeli (veya çok düşük bakiyeli) ve yüksek kredi limitli bir kredi kartı, kredi puanınız için çok iyidir ve daha yüksek puana katkıda bulunur.

Taksitli kredi hesapları kredi puanınızı farklı şekilde etkiler. Taksitli kredi, önceden tanımlanmış bir süreye yayılmış belirli sayıda planlanmış ödemeye sahip bir kredidir. Bir taksitli krediyi ödediğinizde, esasen kredi yükümlülüğünüzün bir kısmını yerine getirmiş olursunuz - bakiye 0 dolara getirilir ve hesap kapatılır. Bu, taksitli kredi ödemenin kredi puanınız için iyi olmadığı anlamına gelmez - öyle.

Ancak taksitli kredi ödemek puanınız üzerinde büyük bir etkiye sahip değildir, çünkü bireysel taksitli hesaplardaki borç miktarı kredi puanınızda kredi kullanımı kadar önemli bir faktör değildir. Ve taksitli krediyi erken kapatmak kredinize zarar vermezken, kredinin vadesi boyunca açık tutulması ve tüm ödemelerin zamanında yapılması aslında puanlama modelleri tarafından olumlu karşılanmakta ve kredi notunuza yardımcı olabilmektedir.

Taksitli bir krediyi ödemenin kredi puanınızı etkilemesinin birkaç yolu vardır. Bakiyesi olan hesaplarınızın sayısı, kredi puanınızın nasıl hesaplandığını etkileyen faktörlerden biridir. Ne kadar çok hesabınız varsa, kredi puanınızı o kadar çok etkiler (ve muhtemelen düşürür). Ve bir krediyi ödediğinizde, genellikle kredi puanlarınız için iyi olan, bakiyesi olan bir hesabınız daha az olur. İstisna, puanınızı zedeleyebilecek hiçbir hesaba sahip olmamaktır, çünkü kredi bürolarının kredi geçmişinizi temel alacak hiçbir şeyleri yoktur.

Kredi türleri ve kredi geçmişinin uzunluğu

Bir tüketici, otomobil kredileri ve ev kredilerinden öğrenci kredilerine ve kredi kartlarına kadar farklı kredi hesaplarına sahip olduğunda kredi puanları daha iyidir. Farklı kredi türlerini yönetebildiğinizi ve kredi puanınız için iyi olduğunu gösterir.

 

Kredi puanları aynı zamanda uzun kredi geçmişleri ve eski hesaplar gibi. Yaygın bir yanılgı, bir hesabı kapattığınızda bunun puanınızı etkilemeyeceğidir. Doğru değil. Puanlar, bir hesap kapatıldıktan sonra bile hesabın türünü ve ne kadar süre açık kaldığını dikkate alır - FICO Puanı ve diğerleri, kredi puanınızı hesaplarken hem açık hem de kapalı hesapları hesaba katar.

Ayrıca bakınız: Borçla emekli olacaksanız bu stratejileri deneyin

Kapatılan hesaplar sonunda kredi raporunuzdan düşse de, geç ödemeli kapalı hesaplar yedi yıl boyunca kredi raporunuzda kalır. Ve hesap iyi durumdaysa ve kararlaştırıldığı gibi ödendiyse, 10 yıla kadar kredi raporunuzda kalabilir.

Bir krediyi erken ödeme konusunda iki kez düşünün

Bu nedenle, taksitli bir krediyi erken ödemeyi düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Sağlam bir zamanında ödeme geçmişi olan açık, aktif bir hesap tutmayı düşünün. Onu açık tutmak ve kredi vadesi boyunca yönetmek, kredi bürolarına, hesabı bir süre sorumlu bir şekilde yönetebileceğinizi ve sürdürebileceğinizi gösterir.

Ayrıca bir krediyi erken ödemenin diğer olası sonuçlarını da düşünün. Bir krediyi ödemeden ya da hatta birkaç ekstra ödeme yapmadan önce, herhangi bir ön ödeme cezası olup olmadığını görmek için kredi sözleşmenize yakından bakın. Ön ödeme cezaları, vade bitmeden bir krediyi ödediğinizde ödenen ücretlerdir. Borç verenin, hesabı erken ödenirse kaybedeceği faizin bir kısmını geri kazanmasının bir yoludur. Kredi faizi, borç verenin kâr ettiği yerdir. Ve erken öderseniz, kar etmezler.

Mortgage kredisini erken kapatmak

Bazen ipotek kredinizi çok erken ödemek size pahalıya mal olur. Bu ödemeleri erken yapmadan ya da bir ya da iki yıllık faiz ödemesinden kaçınmak için her ay krediye fazladan ödeme yapmadan önce, kaçınmak istediğiniz birkaç yaygın hata vardır.

Bakınız: İpoteği ödemeye özen gösterin

İlk olarak, her ay ipoteğinize fazladan ödeme yapıyorsanız, borç verene, ekstra fonların faize değil, anapara bakiyenize uygulanması gerektiğini belirtin.

Ön ödeme cezaları konusunda daima ipotek kredisi veren kuruluşa danışın. Bu tür cezalar, ipotek kredisi tutarının bir yüzdesi ya da yapacağınız aylık faiz ödemelerinin belirli bir miktarına eşit olur.

Gerçekten rahatça ödeyemiyorsanız, bir ipotek için asla fazladan ödeme yapmayın. Bunu yapmak, “ev yoksulları” teriminin nereden geldiğidir. Kredi puanınızı korumaya yardımcı olmak için, her zaman acil durumlar için bir kenara para ayırdığınızdan emin olun ve yalnızca bunu karşılayabiliyorsanız fazladan ödeme yapın.

Otomobil kredisini erken kapatmak

Otomobil kredinizi erken kapatmak istiyorsanız, bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Kredinizi her ay öderken, ödeme tutarınıza 50 ABD Doları kadar fazladan eklemeniz faydalı olabilir, böylece krediyi daha kısa sürede ödeyebilir ve kredi vadesi boyunca daha az faiz ödeyebilirsiniz. Mümkünse, faize değil, anaparaya yönelik fazlalığı belirtin.

Ayrıca faizden de tasarruf etmenize yardımcı olmak için her yıl ekstra daha büyük bir ödeme yapmayı tercih edebilirsiniz. Borç vereniniz bir tanesini atlamanıza izin verse bile, ödemeleri atlamadığınızdan emin olun.

Öğrenci kredilerinin geri ödenmesi ve ödenmesi

Öğrenci kredilerinde ön ödeme cezası yoktur. Öğrenci kredilerini erken kapatmayı seçerseniz, kredi puanınız ya da durumunuz üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacaktır. Ancak, bir öğrenci kredisini açık bırakmak ve şartlara göre aylık ödeme yapmak, borç verenlere sizin sorumlu olduğunuzu ve aylık ödemeleri başarıyla yönetebildiğinizi gösterecek ve kredi puanınızı yükseltmenize yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak

Bir krediyi ödemek ve borcu, özellikle de uzun süredir düzenli olarak ödediğiniz borcu ortadan kaldırmak, hem finansal refahınız hem de kredi puanınız için iyidir. Ancak, yalnızca kredi puanınızı yükseltmek amacıyla bir krediyi erken ödemeyi düşünüyorsanız, bunun puanınızı gerçekten artıracağından emin olmak için önce biraz ev ödevi yapın. Bir krediyi erken kapatmak puanınızı artırmıyorsa, bunu yalnızca amacınız faiz ödemelerinden tasarruf etmekse ya da finansal durumunuz için en iyisi buysa yapmayı düşünün.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski