DOLAR KURUNUN GELECEĞİ NE OLACAK İŞTE TAHMİNLER

 Normalde yazmayacaktım ama panik olan çok kişi var ve ne olacağını merak ediyorlar. Belki bu sefer piyasa yapıcılarını dikkate alırlar diye yazıyorum.

Nisan ayından beri uyarmaya başladığım ve son olarak 12 Mayıs'ta grafikle paylaştığım yazımda Abd'deki enflasyonist etkinin piyasalarda çok sert düşüşlere yol açacağını söylemiştim ve bunun ilk etkisini gördük.
Peki Abd'de ne oldu?

Arkadaşlar Biden seçilmeden önce 5 trilyon dolar para sözü vermişti. Ardından Mart ayında senatoda teklifini 1.9 trilyon dolar destek + 400 milyar dolar hibe şeklinde toplamda 2.3 trilyon dolar olarak sunmuştu.
Ancak hem FED hem de Hazine tarafından ortak bir fikirle, ekonominin canlanmaya başladığı konusunda ortak görüş çıktı ve Biden'ın son teklini tekrar revizyona uğradı.

Şu an senatonun son onayı 1.7 trilyon dolar oldu. Toplamda 600 milyar dolarlık bir para kaybı mevcut.
Piyasa bunu sert fiyatladı. Çünkü hem son kez piyasaya para verilecek hem de 1.2-1.3 trilyon arasına kadar bir revizyonun gelebileceği konuşuluyordu.

Fakat tekrar yazayım. FED toplantısı 15-16 Haziran'da. Bu yüzden toplantıdan önce bir revizyon daha gelebilir.

Şimdi gelelim bunun piyasalara etkisine. Öncelikli olarak 12 Mayısta 2.4 trilyon dolar CAP'e sahip olan kripto paralarda 12 günde yaklaşık 650 milyar dolar satış geldi.
Bunun 350 milyar dolarlık kısmı, Biden'ın geçiremediği paranın etkisinden geldi ve yaklaşık 300 milyar dolara yakın kısmı ise, piyasanın profesyonellerinin gelişmeleri görerek önceden pozisyon almasıyla kendi porfföylerini kurtardığı satışlardan geldi. (Çin tarafından mining için artık yatırım yapılmayacağı haberleri ve Elon Musk gibi profesyonellerin daha önce söylediğim gibi gelişmeleri görerek önden pozisyon almaları da bu sebeple bu zaman diliminde geldi.)

----------------------------------------------

Bitcoin cephesinde 30.000 dolardan gelen 38.000 dolar destekli alışın sebebi, senatonun son basılacak paraya olan revizyon fiyatının ne olacağından kaynaklıydı. Eğer para 1.2 trilyon dolara kadar düşseydi bugün 28.000 doların altında Bitcoin fiyatı görürdük.

O yüzden şu an oluşan düşüşün asıl sebebi ABD cephesindeki belirsizlikti.

Buraya kadar Biden ve senato kısmını ele aldık.

Şimdi piyasalar için 1 kısım daha var o da FED'in faizleri.
Abd'deki enflasyon ve faiz durumu 12 Mayıs'ta ve öncesinde detaylı olarak yazdım. Oraya bakabilirsiniz o yüzden tekrar burada yazmayacağım.
Öncelikle FED başkanı Powel piyasalara sert müdahaleler yapmayı sevmez ancak yapılması gerekeni de mutlaka yapar. Yellen olsaydı tek seferde dümdüz eder geçerdi ama Powel öyle biri değil.

15-16 Haziran'daki FED toplantısında faiz kararı için 1 tur geriden gelebilir, eğer bunu yaparsa kesin olarak şunu biliyorum ki; piyasalara sözlü bir müdahalede bulunacak ve bilanço revizyonu için Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan bir programdan bahsedecektir.
Aksi halde ABD 10 yıllık tahvillerini %2.75'in üzerinde görürüz. Bu da FED'in 0 faizle verdiği parayı %2.75 faiz ödeyerek geri alması demektir. Böyle bir şeye de FED izin veremez.

----------------------------------------------

Birazda Altın diyelim o zaman.

Piyasa yapıcıların açıklamalarıyla önden pozisyon alan profesyoneller, şu anda ellerinde ciddi bir likidite bulunduruyor. Bu para nereye gidebilir?
Gideceği yer belli altına gidebilir. O yüzden altında bir miktar daha yükseliş yolu açık.

----------------------------------------------

Dolar kuru ne olur?

Borsalarda ciddi karlarla elinde likidite bulunduran yabancılar için şu an Türk Lirası oldukça cazip durumda. İktidarın geçen haftaki ötv zammıyla beraber faiz indirim hayali de oldukça zora girdi.
Bu hamlenin amacı kuru bir miktar baskılamak olabilir. %19 faizi Haziran'da tutarsalar, yaz aylarında bir miktar sıcak para girişi sağlanır ve dolar kurunda 8 liranın altını görürüz.
Yok çat diye 300 baz puan faiz indirimi gelirse o zaman 8.75-9 arası bir kur gelir. (Teknik analizden hesap yapmadım dolardaki trend rakamları için o yüzden net rakamlar yazmıyorum bu sefer.)

Özetle:
Bu piyasalarda para kazanmak istiyorsanız sadece piyasa yapıcıları takip edin. Piyasa yapıcıları takip ederseniz doğru zamanda doğru pozisyonda olursunuz.

Çünkü piyasalar size her zaman gelecekte ne olacağını önceden söyler. Piyasa profesyonelleri de bu hamleleri gerçekleştirir.

 

Dostlarım, Bu sektörde bilgisi olan çok kişi var ve en önemlisi gelecekte ne olacağını bilende çok kişi var. Bilenlerin hepsi piyasa yapıcılara takip edenlerdir.

Ekonomi okur yazarlığı olmayan, burada yazdıklarımı hayatında duymamış ve her şeyi geçtim FED'e bok atacak kadar şuurunu kaybetmiş 3-5 kendini bilmezin söylemleriyle iş yapmayın.

Çünkü onlar sözde uzman olmalarına rağmen, PİYASALARIN YÖNÜNÜ BELİRLEYEN BU GELİŞMELERDEN NEDENSE HABERLERİ BİLE YOK  

Ben dahil kimseyi dinlemeyin dostlar. Sadece piyasa yapıcıları dinleyin. DOĞRULARI ANCAK ONLARDAN ÖĞRENİRSİNİZ.

 

YTD yatırım tavsiyesi değildir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski