Hangi Yiyecekler Bizi Rahat uyutur Uykumuzu Getirir? 79

 Hangi Yiyecekler Bizi Rahat uyutur sizce? Kaç kez kötü bir gün geçirdin!?! Hiç bir şey havasında olmamak kaç kez başına geldi!?! Bazen kötü günlerin ya da kötü ruh halinin gece boyunca uygunsuz bir uykunun sonucu olduğunu bilmenize yardımcı olur.

Sağlam bir uyku almak söz konusu olduğunda yiyecekler yardımcı olur. Aşağıdaki 10 besinin, serotonin (uyku, öfke, saldırganlık, vücut ısısı, ruh hali vb. düzenlenmesinde rol oynayan önemli bir nörotransmitter) ve melatonin (melatonin vücudumuzun gece ve gündüz algısını düzenler) gibi uykuyu tetikleyen hormonları uyardığı bilinmektedir. Gece çöktüğünde uykuyu uyarır.Uykusuzluk çeken insanlar yeterince melatonin üretmezler.Ayrıca, stres vücudumuz tarafından üretilen melatonin seviyesini azaltabilir). Ek olarak, bu yiyeceklerin gergin kasları gevşetme, stresli zihinleri sakinleştirme gibi başka olumlu yan etkileri de vardır.


1. Muz
Muz, pratik olarak en iyi uyku uyarıcı maddelerden bazıları olan melatonin ve serotonin içerir (bu tür maddeler ilaç endüstrisinde sıklıkla kullanılır). Ayrıca muz, kaslar üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahip olan magnezyum içerir.
2. Ilık süt
Muhtemelen çoğumuzun çocukluğundan beri bildiği gibi, uyuyamadığımız zamanlarda bir bardak ılık süt çözümdü. Bunun açıklaması, sütün yatıştırıcı etkisi olan bir amino asit olan triptofan içermesi olur. Ayrıca sütün içerdiği kalsiyum, beynin triptofan kullanmasına yardımcı olur.
3. Papatya çayı
Papatya, eski Mısır'da evrensel bir çare olarak kabul edilen en eski bahçe bitkilerinden biridir. Bitki genellikle çay yapımında kullanılır ve hepimizin bildiği gibi çay rahatlatıcı bir etkiye sahiptir ve en çok bu amaçla kullanılır. Papatya çayı genellikle sadece rahatlatıcı etkisiyle değil, aynı zamanda sakinleştirici etkisiyle de bilinir, bu şekilde stresli zihinler ve bedenler için mükemmel bir doğal panzehirdir.
4. Bal
Genellikle tatlı gıda ürünleri vücudumuza ekstra miktarda enerji sağlar. Ekstra enerji deyince aklımıza kesinlikle uyku gelmiyor. Bununla birlikte, son araştırmalar, glikozun (balın içerdiği gibi) beyni, oreksin miktarını azaltmak için uyarabildiğini keşfetti. Orexin, uyanıklıkla bağlantılı, yakın zamanda keşfedilen bir nörotransmiterdir.
5. Patates
Patates, triptofan amino asidine müdahale edebilecek asitleri temizler. Fırında patates, yenildiğinde ılık sütle birleştirilirse daha da fazla uyku indükleyici etkiye sahip olur.
6. Badem
Bu kuruyemişler hem triptofan (yatıştırıcı etki) amino asit hem de magnezyum (kas gevşetici etki) içerir.
7. Yulaf Ezmesi
Yulaf iyi bir gece uykusu için iyidir çünkü melatonin üretimini uyarır.
8. Tam buğday ekmeği Ekmek
yemek, vücutta insülin salınımına neden olur ve bu da triptofanın serotonine dönüştürüldüğü beyne ulaşmasına yardımcı olur.
9. Türkiye
Hindiler çok iyi bir triptofan kaynağıdır. Bununla birlikte, triptofanın mide temelde boş olduğunda, dolu olmadığında ve midede çok fazla protein değil de biraz karbonhidrat olduğunda en etkili olduğunu unutmayın.
10. Keten tohumu
Bu küçük tohumlar, doğal ruh hali düzenleyicileri olarak hareket eden asitler olan omega 3 yağ asitleri açısından zengindir. Bu nedenle, sizi ayakta tutan şey kendinizi kötü hissetmekse, bu tohumlar panzehir olarak kabul edilmelidir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski