Kabus Nedir. Kabusları Nasıl Önleyebiliriz? 51

Kabus Nedir

Eğer bir kabus gördüyseniz, iyi bir şirkettesiniz. Hemen hemen herkes onları arada bir alır - yetişkinler ve çocuklar. Kabus kötü bir rüyadır. Sizi korkmuş, endişeli ya da üzgün hissettirebilir, ancak kabuslar gerçek değildir ve size zarar veremez.

Siz uyurken beyniniz öylece kapanmaz. REM ya da Hızlı Göz Hareketi, uyku dahil olmak üzere çeşitli uyku aşamalarından geçer. Neden öyle diyorlar? Çünkü uykunun bu aşamasında gözleriniz kapalı göz kapaklarınızın altında ileri geri hareket eder. REM uykusu sırasında rüyalar görürsünüz ve bazen bu rüyalar korkutucu ya da üzücü olur.

Yaklaşık her 90 dakikada bir beyniniz REM olmayan uyku ile REM uykusu arasında geçiş yapar. REM uykusunda geçirilen süre gece boyunca her uyku döngüsünde artar. REM uykusunun en uzun dönemleri sabaha doğru gerçekleşir. Bu REM aşamasında uyanırsanız, ne hakkında rüya gördüğünüzü hatırlamanız daha kolay olur. Bu yüzden en canlı rüyalarınız ve kabuslarınız sabahın erken saatlerinde gerçekleşir.


Neden Kabuslar Görüyorum?

Gün içinde yaşanan stresli olaylar rüyaları kabusa çevirebilir. Kabuslar günün baskısını hafifletmenin bir yolu olur. Bu genellikle çoğu çocuğun şu ve ya bu zamanda yüzleşmek zorunda olduğu şeylerle uğraşmak anlamına gelir: evdeki sorunlar, okuldaki sorunlar ve spor ve ya okul işlerinden kaynaklanan stres. Bazen taşınmak ya da sevilen birinin hastalığı ya da ölümü gibi büyük değişiklikler kabuslara yol açan strese neden olur.

Kabuslara neden olabilecek başka bir şey de, özellikle yatmadan önce korku filmleri izlemek ya da korku kitapları okumaktır.

Bazen hastaysanız, özellikle yüksek ateşiniz varsa kabuslar görebilirsiniz. Bazı ilaçlar da kabuslara neden olur. Yeni bir ilaca başladığınızda daha fazla kabus gördüğünüzü fark ederseniz, ailenize ve doktorunuza bildirin.

 

Kabusları Nasıl Önleyebilirim?

Arada bir kabus görmek normal olsa da, kabusları kontrol altına almak için deneyebileceğiniz bazı teknikler vardır.

Sağlıklı bir uyku rutinine girin. Her gün aynı saatte yatmaya ve aynı saatte kalkmaya çalışın. Hasta değilseniz ya da önceki gece yeterince uyumadıysanız, gün içinde şekerlemelerden kaçının. Yatmadan hemen önce yemek yemekten ya da egzersiz yapmaktan kaçının. Kabuslarınıza neden olabileceklerini düşünüyorsanız, yatmadan önce korkutucu kitaplardan ya da filmlerden kaçının.

Doldurulmuş bir oyuncak ya da en sevdiğiniz battaniye ile uyuyun. Bu, bazı çocukların kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olur.

Bir gece lambası kullanın. Sizinkinden yıllar önce vazgeçmiş olsanız bile, tekrar açmak isteyebilirsiniz. Bir gece lambası ile, bir kabustan uyanırsanız, tanıdık şeyleri görebilir ve nerede olduğunuzu hatırlayabilirsiniz.

Kapını açık tut. Bu, ailenizin yakınınızda olduğunu hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Eğer korkuyorsan, kalk ve güvence verecek birini bul. Sarılmak için asla çok yaşlı değilsin!

Ya Kabuslar Gitmezse?

Çoğu zaman, kabuslar büyük bir sorun değildir. Güvendiğiniz bir yetişkine kötü rüyalarınızı anlatmak genellikle yardımcı olur. Sadece olanlar hakkında konuşmak seni daha iyi hissettirebilir. Gün içinde sizi rahatsız eden bir şey varsa, bu duyguları tartışmak da yardımcı olur.

Bazı çocuklar, onlara daha mutlu sonuçlar vererek kabuslarını "yeniden yazar". Örneğin Ben, o deniz canavarına atladığını ve ailesini harika bir gezintiye çıkardığını hayal edebiliyordu. Kabuslarınızı kontrol altına almanın bir başka yolu da kötü rüyanın resmini çizip sonra onu yırtıp atmak!

Bazen bir rüya günlüğü tutmak, hatırlayabildiğiniz rüyaları tarif ettiğiniz bir defter tutmak yardımcı olur. İyi ve kötü rüyalarınızı ve uyumadan önce nasıl hissettiğinizi takip etmek, size geceleri zihninizin nasıl çalıştığına dair daha iyi bir fikir verebilir.

Sık sık kabus görüyorsanız, siz ve ebeveyniniz, kötü rüyalarınızla başa çıkmanıza yardımcı olması için bir danışman ya da psikolog (örneğin: si-koh-loh-jist) görmek isteyebilirsiniz. Kabuslarınızla ilgili olabilecek sizi rahatsız eden bazı şeyler hakkında konuşma şansı verecektir.

Nadiren, sık kabus gören çocukların bir doktora ya da uyku kliniğine gitmesi gerekebilir. Bir doktor, kabuslarınızın fiziksel bir durumun sonucu olup olmadığını belirleyebilir. Bir uyku kliniği siz uyurken beyin dalgalarınızı, kas aktivitenizi, nefesinizi ve vücudunuzda meydana gelen diğer şeyleri kontrol eder. Başka hiçbir şey işe yaramazsa, doktorunuz gece boyunca uyumanıza yardımcı olmak için tasarlanmış bir ilaç reçete eder.

Unutma, kabuslar gerçek değildir ve sana zarar veremezler. Korkunç bir şey hakkında rüya görmek, gerçek hayatta olacağı anlamına gelmez. Ve bu, kötü ve ya korkunç şeyler yapmak isteyen kötü biri olduğunuz anlamına gelmez. Herkes ara sıra kabus görür.

Bir kabustan sonra korkuyorsan bebek değilsin. Bir ebeveyn, hatta bir kız kardeş ya da erkek kardeşle yatmanız gerekiyorsa, sorun değil. Bazen sadece bir ebeveynle konuşmak ve ya hızlıca sarılmak tek ihtiyacınız olan şey olur.

Kabuslar biraz korkutucu olabilir lakin artık ne yapacağınızı biliyorsunuz. Tatlı Rüyalar!

Post a Comment

Daha yeni Daha eski