Kredi Puanımı Artırmanın En Hızlı Yolu Nedir? 4621

 

Bu kısımlarda sıkça sorulan bir sorudur:  Kredimi nasıl düzeltirim ? Ve kredi puanlarının birçok nüansı olsa da, cevap aslında oldukça basittir: tüm faturalarınızı vadelerine kadar ödeyin, borç seviyenizi düşük tutun, karşılayabileceğiniz kadar hesap karışımı ekleyin ve işte! - kredi puanınız zaman içinde istikrarlı bir şekilde yükselmelidir.

Yine de, kötü kredi ile boğuşan ya da yeni bir kredide mutlak en iyi oranları almak isteyen biri için, onu beklemek çekici olmayan bir seçenek gibi görünebilir - ve bu nedenle soru biraz daha keskinleşiyor: kredimi nasıl hızlı bir şekilde düzeltebilirim?

Gerçeği söylemek gerekirse, hızlı bir kredi artışı elde etmenin garantisi yoktur. Tam puan artışları, tam kredi profilinize bağlı olarak değişecektir ve en üst düzey krediye yöneliyor olsanız bile, büyük kredi bürolarına yeni bilgiler bildirme konusunda puanınız borç verenin programına bağlıdır.

 

Alacaklıların çoğu, her ay üç büyük büroya güncellemeler sağlar - yani, evet, kredinizi 30 gün içinde artırabilirsiniz, ancak daha kısa bir zaman dilimi kuşkusuz uzun bir çekimdir.

Yine de,  kısa vadede kredi puanınızı yükseltmek için atabileceğiniz birkaç adım var  . İşte en iyi seçeneklerinizden on tanesinin bir dökümü.

  •  
     
     
Kredinizde uzmanlaşmak için ihtiyacınız olan her şeyi bugün alın.

1. Kredi Kartı Bakiyelerinizi Ödeyin

Kredi kullanım oranı - ne kadar borç taşıdığınız ve toplam kullanılabilir krediniz - ödeme geçmişinden sonra ikinci sırada yer alan kredi puanlarının büyük bir bölümünü oluşturur. Ancak, kredi dosyanızdan kaçırdığınız bir ödemeyi silemezsiniz (çoğu olumsuz bilginin kredi raporlarınızdan silinmesi yedi yıl alır), büyük kredi kartı borçlarını silerek kullanım oranınızı kolayca artırabilirsiniz.

Uzmanlar genellikle toplu olarak ve bireysel kartlarda borçlu olduğunuz borç miktarını kredi limit(ler)inizin en az %30'unun ve ideal olarak %10'unun altında tutmanızı önerir.

Bu nedenle, bir kartı maksimuma çıkarmaya yakınsanız ve/veya hepsinde büyük bakiyeler taşıyorsanız, bu borçları ödemek hızlı bir artışa neden olur. Gerçek vade tarihinin aksine, masrafları ekstrenizin fatura tarihine göre ödediğinizden emin olun, çünkü çoğu alacaklı, kredi bürolarıyla hesap bilgilerini o zaman güncelleyecektir.

Ve tabii ki, borç silindikten sonra yeni alım yapmaktan kaçının.

2. Kredi Limiti Arttırımı İsteyin

Esasen, aynı soruna farklı bir çözüm - bir kart çıkaran kuruluşun size mevcut kartlarınızdan biri için daha yüksek bir limit vermesini sağlayarak kullanım oranınızı artırabilirsiniz. Sadece bu ekstra krediyi kullanmadığınızdan emin olun. Aksi takdirde, bu hareket ters etki yapabilir.

Ve puanınızda bir ilk düşüş görmeye hazır olun - alacaklılar bazen bir limit artışı istediğinizde kredinizi çeker ve bu, kredi raporlarınız üzerinde zorlu bir soruşturma oluşturabilir ve size birkaç puana mal olur.

Kredi limiti artışı yeterince büyükse, bu puanları ve ardından bazılarını kolayca telafi edebilirsiniz.

3. Bir Hatanın Kaldırılması

Kredi raporlarındaki hatalar, düşündüğünüzden daha yaygındır, bu nedenle, yalnızca nominal değerde kötü bir puan almamak önemlidir - özellikle bir hatayı kaldırmak, kredinizi düzeltmenin daha hızlı yollarından biri olabileceğinden.

Adil Kredi Raporlama Yasası, büroların bir anlaşmazlığın dosyalanmasından sonraki 30 gün içinde hata olarak kabul edilen öğeleri araştırmasını ve kaldırmasını gerektirir.

Bu nedenle, kredi raporlarınızı almak iyi bir fikirdir - bunu her yıl AnnualCreditReport.com'da ücretsiz olarak yapabilirsiniz - ve kredinizi gereksiz yere azaltabilecek herhangi bir yanlışlık için bunları düzenli olarak gözden geçirin.

4. Kredi Raporunuzu Temizleyin ve Parlatın

Üç büyük kredi bürosu olan Experian, Equifax ve Transunion'dan kredi raporlarınızın bir kopyasını aldığınızda, orada bulunan her bir öğeye daha yakından bakabilirsiniz.

Bir hatanın kaldırılması hakkında zaten okudunuz ve bu atılacak iyi bir adım, ancak burada durmayın. Kredi profilinizde, gecikmiş ya da eksik ödemeleri gösteren hesapları arayın ve her bir öğenin doğruluğunu onaylayın. Yanlış bir şey görürseniz, sorunun araştırılabilmesi için anlaşmazlığınızı gönderin.

5. Ayda İki Kez Ödeme Yapmaya Çalışın

Evet, her ay bakiyenizi ödüyor olabilirsiniz ve bunları zamanında ödüyorsunuz, ancak kredi verenlerinizin bakiyelerinizi ayda sadece bir kez kredi bürolarına bildirdiğini unutmamalısınız.

Örneğin, ay boyunca sürekli olarak limitinize ulaştığınız bir kredi kartınız varsa, size gelen ekstre bakiyenizi gösterecektir. Ödemeyi yaparsınız, ancak o ay yalnızca bir kez rapor edildiğinden, temelde o kredi kartındaki mevcut bakiyenin %100'ünü kullandığınızı gösterir.

Bununla birlikte, ayda iki kez ödeme gönderirseniz, esasen ödemelerinizi bölersiniz ve toplam kredi kartı bakiyenizi, ayda yalnızca bir kez ödemeye devam ettiğinizden çok daha düşük tutarsınız.

 

6. Yeni Bir Kredi Hesabı Açın

Kredinize güzel bir destek ve kredi kullanım oranınızı iyileştirmeye yardımcı olmak istiyorsanız, yeni bir kredi hesabı açmayı düşünebilirsiniz. Bu, özellikle mevcut kredi kullanım oranınızın çok yüksek olduğunu fark ederseniz yararlıdır.

Yeni hesabın açılması, sahip olduğunuz mevcut krediye eklenir ve yeni bakiye ile daha az kullandığınızı gösterir. Ancak, zaten birden fazla hesapla oynuyorsanız bu iyi bir seçenek değildir. Kredinizi çok fazla uzatmaya çalışırsanız, kredinize yardım etmek yerine zarar verebilirsiniz.

7. Müzakereleri Açın

Şu anki borcunuza daha yakından baktınız mı? Kredinizi yeniden inşa etmek için tahsilatlarda bulunan borcunuzu müzakere etmeyi düşündünüz mü? Birçok tahsilat kurumu pazarlık etmeye istekli olacaktır, çünkü daha azına razı olursanız, borç hesabını muhtemelen minimum bir fiyattan satın aldıkları için borçtan gerçekten para kaybetmeyeceklerdir.

Sahip olduğunuz borcu, kredi hesaplarınızda daha küçük ve daha yönetilebilir bir miktar için denemek ve kapatmak için bir müzakere açmaktan asla zarar gelmez. Bu süreçten emin olmadığınızı fark ederseniz ya da yapmanız gereken bir şey olup olmadığını bilmiyorsanız, sizi süreç hakkında eğitmek ve ne yapacağınız konusunda önerilerde bulunmak için her zaman bir kredi danışmanından yardım isteyebilirsiniz. başka türlü yapabilir.

8. Yetkili Kullanıcı Olun

Kredinizi artırmanın bir başka hızlı yolu da başka birinin kredi hesabında yetkili kullanıcı olmak olur. Bunun uygulanabilir ve önerilen bir seçenek olması için, yakın bir arkadaş ya da akraba gibi, mali açıdan sorumlu olan ve kredi notunuzu yükseltmeye yardımcı olmak için bunu sizin için yapmaya istekli olan güvendiğiniz birini bulmanız gerekecektir.

Başka birinin hesabında yetkili bir kullanıcı olarak, hesabı kredi raporunuzda görünmeye devam edecek ve ödeme geçmişi, kredi kullanım oranı ve kredi kartı bakiyeleri kredi geçmişinizin bir parçası olacak ve size iyi bir kredi puanı kazandırabilir. Ancak tüm kredi kartı şirketleri yetkili kullanıcıları bildirmez, bu nedenle yetkili bir kullanıcı olursanız, hesap bilgilerinin kredi raporlarınızda görüneceğinden emin olmak isteyeceksiniz.

9. Aylık Ödemeleri Zamanında Yapın

Ayda iki kez hesaplarınıza ödeme yapmanın yanı sıra, ödemelerinizi her ay zamanında yaptığınızdan da emin olmalısınız. Ödeme geçmişiniz, FICO puanınızın yaklaşık %35'ini oluşturur.

Son ödeme tarihlerinizi hatırlamakta zorlanıyorsanız, hesaplarınızı hatırlatıcılarla otomatik ödemeye almayı düşünün, böylece ödemenin vadesinin geldiğini size hatırlatır ve ödemeyi sizin için otomatik olarak yapar.

10. Kredi Seçeneklerinizi Karıştırın

Son olarak, örneğin yalnızca kredi kartlarınızı kullanmaya odaklanmak yerine kredi seçeneklerinizi karıştırdığınızdan emin olun. Farklı kredi türleri kullanmak, önemli bir artış olmasa da puanınızı hızlı bir şekilde artırabilir.

Bir cihaza ihtiyacınız varsa, kredi kartınızı kullanmak yerine küçük bir ihtiyaç kredisini düşünmelisiniz. Farklı kredi türlerini etkin ve sorumlu bir şekilde kullanabileceğinizi gösterir.

İflastan Sonra Krediyi Artırmanın En Hızlı Yolu

Kredinize en büyük darbelerden biri iflastır ve insanlar genellikle endişeli ve iflaslarının ardından kredilerini artırmaya başlamaya hazırdır. Teoride, bir iflastan sonra kredi arayan biri, sekiz yıl daha Bölüm 7'ye hak kazanamayacakları için aslında daha az riskli görünebilir.

İflasınızın ardından, tüm ödemelerinizi zamanında yapmanız, paranızı verimli bir şekilde nasıl yöneteceğinizi öğrenmeniz ve çok erken borç almaya çalışmadan kredinizi yeniden oluşturmanın yollarını bulmanız önerilir ve bu, kredi oluşturmanın en hızlı yolu olur. .

Ayrıca, büyük kredi bürolarından alınan kredi raporlarınızı ve kredi puanlarınızı çok yakından takip etmeli ve adresiniz, işiniz ya da kişisel iletişim bilgilerinizle ilgili herhangi bir hata dahil olmak üzere herhangi bir hata ya da yanlışlık olup olmadığına bakmalısınız.

Bir iflasın ardından krediyi iyileştirmeye başlamanın en iyi yolu, güvenli bir kredi kartı hesabı açmak ve hesaba ilk para yatırma işleminizi yapmaktır.

Çözüm

Bu on strateji, kredinizi artırmanın en hızlı yolunu bulmak için iyi bir başlangıç ​​olsa da, kredi raporlama kurumlarının kredi raporunuzdaki gelişmeleri bildirmesinin hala birkaç ay sürebileceğini unutmamalısınız.

“Hızlı” yöntemler olsalar da, kesinlikle mucizevi kredi tedavileri değillerdir, bu nedenle kredi raporunuz üzerindeki olumlu etkileri görmek söz konusu olduğunda oldukça sabırlı olmanız gerekir.

 

Post a Comment

Daha yeni Daha eski