Krediyi Erken Kapatmak Kredi Puanınızı Etkiler mi? 45213

  

Kredi oluşturmak için borç ödemek oldukça iyi bilinen bir stratejidir. Özellikle kredi kartlarınızda büyük bir bakiye taşıyorsanız, kredi puanınızı artırmanıza yardımcı olabilir . Dolayısıyla, araba ya da ev kredileri gibi başka tür borçlarınız varsa, bu hesapları ödemek doğru yönde atılmış bir adım gibi görünebilir.

Ama şu var ki, kredi geçmişinizde bir hesap karışımına sahip olmak , kredi puanınız için iyidir . Aslında, döner ve taksitli kredilerin iyi bir karışımına sahip olmak isteyeceksiniz. Peki bir krediyi erken kapatmak krediye zarar verir mi?

Borcunuzu Ödediğinizde Kredi Notunuz Düşüyor mu?

Ne yazık ki, kredi kartı olmayan borçları erken ödemek, puanlama modellerine göre sizi daha az krediye layık hale getirir. Kredi puanları söz konusu olduğunda, döner hesaplar (kredi kartları gibi) ile taksitli kredi hesapları (ipotek ya da öğrenci kredisi gibi) arasında büyük bir fark vardır.

Taksitli krediyi erken ödemek, kredi puanınızı yükseltmez. Mutlaka puanınızı da düşürmez. Ancak kredinin ömrü boyunca bir taksitli krediyi açık tutmak, kredi puanınızı korumanıza yardımcı olur.

Kredi Kartları ve Taksitli Krediler

Kredi kartları rotatif hesaplardır; bu, sözleşme koşullarının bir parçası olarak aydan aya bir bakiyeyi döndürebileceğiniz anlamına gelir. Bakiyeyi ödeseniz bile, hesap açık kalır. Bakiyesi sıfır ya da çok düşük olan bir kredi kartı ve yüksek bir kredi limiti, düşük kredi kullanım oranına yol açmaya yardımcı olduğu için kredi puanınız için iyidir .

Taksitli kredi hesapları kredi puanınızı farklı şekilde etkiler. Bir taksitli kredi, önceden belirlenmiş bir süreye yayılmış belirli sayıda planlanmış ödemeye sahiptir. Bir taksitli krediyi ödediğinizde, esasen kredi yükümlülüğünün size düşen kısmını yerine getirmiş olursunuz. Bakiye 0 dolara getirilir ve hesap kapatılır.

 
Kredinizde uzmanlaşmak için ihtiyacınız olan her şeyi bugün alın.

Bir Kredinin Ödenmesi Kredi Oluşturur mu?

Zaman içinde kararlaştırıldığı gibi bir taksitli krediyi ödemek, kredi oluşturur. Bunun nedeni kısmen, kredi puanınızın %35'inin zamanında yapılan ödemelere dayanmasıdır. Ve taksitli bir kredi için beş yıl ya da daha uzun bir süre için zamanında ödeme yaparsanız, bu kredi puanınız için çok fazla iyi niyettir.

Kredi Türleri ve Kredi Uzunluğu Tarihçesi

Bir tüketici farklı türde kredi hesaplarına sahip olduğunda, kredi puanları genellikle daha iyidir . Farklı kredi türlerini yönetebildiğinizi gösterir. Kredi karışımınız aslında kredi puanınızın %10'unu oluşturur.

Kredinizin yaşı, kredi puanınızı etkiler. Puanınızın yaklaşık %15'ini oluşturur . Sonunda, kapatılan hesaplar kredi puanınızdan düşer ve bu da genel kredinizin yaşını ve ardından kredi puanınızı azaltabilir.

Krediyi Erken Ödemek Krediye Zarar Verir mi?

Taksitli bir krediyi erken ödemeyi düşünüyorsanız, düşünmek için biraz zaman ayırın. Açık tutabilir misin? Sağlam bir zamanında ödeme geçmişi olan aktif bir hesap olur. Hesabı açık ve yönetilen tutmak, alacaklılara hesabı belirli bir süre sorumlu bir şekilde sürdürebileceğinizi gösterir.

Bir krediyi erken ödemenin diğer olası sonuçlarını düşünün. Kredinizi ödemeden önce, herhangi bir ön ödeme cezaları için kredi sözleşmenizi kontrol edin. Ön ödeme cezaları, vade bitmeden bir krediyi öderseniz ödenmesi gereken ücretlerdir. Borç verenin, hesabın erken ödenmesi durumunda kaybedeceği faizin bir kısmını geri kazanmasının bir yolu.

Mortgage Kredisini Erken Ödemek

Bazen ipotek kredinizi çok erken ödemek size pahalıya mal olur. İşte bu masrafları hafifletmek için atabileceğiniz adımlar:

  • Her ay bir ipotek için fazladan ödeme yaparken, ekstra fonların faize değil anapara bakiyenize uygulanması gerektiğini belirtin.
  • Ön ödeme cezaları hakkında ipotek kredisi veren kurumla görüşün. Bu cezalar, ipotek kredisi tutarının bir yüzdesi olabilir ya da yapacağınız belirli sayıda aylık faiz ödemelerine eşit olur.
  • Gelecekteki kredi puanınızı korumaya yardımcı olmak için, her zaman acil durumlar için bir kenara para ayırdığınızdan emin olun ve yalnızca bunu karşılayabiliyorsanız fazladan ödeme yapın.

Taşıt Kredisini Erken Ödemek

Otomobil kredinizi erken kapatmak istiyorsanız, bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Kredinizi her ay öderken, ödeme tutarınıza 50 ABD Doları kadar fazladan eklemeniz faydalı olur. Bu, krediyi daha az ayda ödemenize ve kredi vadesi boyunca daha az faiz ödemenize olanak tanır. Mümkünse, ekstra tutarın faiz değil anapara ödemesi olduğunu belirtin.

Diğer bir seçenek de her yıl tek, büyük bir ekstra ödeme yapmaktır. Ödemeyi, ilkeye yönelik ekstra bir ödeme olarak işaretleyin. Bunu yaptığınız için başka bir otomatik ödemeyi atlamayın, aksi takdirde borç vereniniz sizi geç görebileceğini düşünebilir.

Öğrenci Kredilerinin Geri Ödenmesi ve Ödenmesi

Öğrenci kredilerinde ön ödeme cezası yoktur. Öğrenci kredilerini erken kapatmayı seçerseniz, kredi puanınız ya da durumunuz üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacaktır. Ancak, bir öğrenci kredisini açık bırakmak ve şartlara göre aylık ödeme yapmak, borç verenlere sizin sorumlu olduğunuzu ve aylık ödemeleri başarıyla yönetebildiğinizi gösterecek ve kredi puanınızı yükseltmenize yardımcı olacaktır.

Sonuç: Bir Kredinin Ödenmesi Krediyi İyileştirecek mi?

Bir krediyi ödemek ve özellikle uzun süredir düzenli olarak ödediğiniz bir borcu ortadan kaldırmak, hem finansal refahınız hem de kredi puanınız için iyidir. Ancak, yalnızca kredi puanınızı yükseltmek amacıyla bir krediyi erken ödemeyi düşünüyorsanız, gerçekten yardımcı olacağından emin olmak için önce biraz ev ödevi yapın. Bir krediyi erken kapatmak puanınızı artırmayacaksa, bunu yalnızca amacınız faiz ödemelerinden tasarruf etmekse ya da finansal durumunuz için en iyisi buysa yapmayı düşünün.

 

Post a Comment

Daha yeni Daha eski