Last Man Standing Son Bir Kez Kurosawa ve Hammett'in Melodisi ile Dans Etti

Hiçliğin ortasında tozlu bir kasaba. Şiddetli ve duygusuz iki çete, önemli olan hiçbir şey için savaşmaz. “Zayıf bir şekilde ortada kalan” masum insanlar, kötüyle kötünün savaşında kötüler arasında seçim yapmak zorunda kalırlar . Ve sonra: Sadece tahmin edebileceğimiz bir geçmişe ve hiçbir zaman bilemeyeceğimiz bir isme sahip, arada duran bir serseri.

Modern bir mitoloji varsa, sinemanın “Adsız Adam”ı da bunun bir parçasıdır, bin yüzü olan başka bir tür kahraman. Dashiell Hammett'in karakteri, Continental Op, ilk olarak 1929'da Red Harvest romanında iki tarafı birbirine karşı oynadı . Samuray ve Batı türlerinin hayranları, takip eden çalışmaları bilir: Akira Kurosawa'nın Yojimbo'su , hikayeyi kusursuz bir şekilde Japonya'nın Edo döneminin bir hikayesine tercüme etti. 1961'de ve hemen ardından, İtalyan yönetmen Sergio Leone hikayeyi Amerikan Batı'sında kurdu ve 1964'te Bir Avuç Dolar'da Clint Eastwood'u uluslararası bir sansasyona dönüştürmek için kullandı .


Pek çok film ve yönetmen her zaman aynı kuyudan yararlanır. Kelimenin tam anlamıyla hakkında yazdığım son şeyde veya Cormac McCarthy ve Ridley Scott'ın 2013 filmi The Counselor'da ismi olmayan bir kahramanı bulabilirsiniz . Kill Bill Vol.'u izlemek isterseniz, 2004'te kelimenin tam anlamıyla aynı hafta sonu, haydutlara karşı çıkan yalnız bir samuray ve suçlulara deri tokatlayan acımasız bir herif bulabilirsin . 2 ve Cezalandırıcı . Yine de çok az film Leone'den sonra başka bir yeniden anlatım yapma girişiminde bulundu.

Bugün 25 yaşına giren Last Man Standing onlardan biri. Etkileri ile tam olarak omuz omuza olmasa da, hala sonsuz izlenebilir bir film ve hikayeyi kara kökenlerine yaklaştıran ve aynı zamanda Bruce Willis'in hala umursadığı ve Christopher Walken'in normal bir filme sahip olduğu bir film. . Her iki adam da sırıtarak sırıtıyor ve yığılmış bir oyuncu kadrosunun karşısına tonlarca sıcak kurşun püskürtüyor ta ki...

 
Last Man Standing , etkilerini çekim için tam olarak uyarlamaz, ancak Leone ve Kurosawa'yı izlediyseniz, olay örgüsünün ve hilelerin çoğu tam beklediğiniz yerdedir. Willis'in isimsiz serseri, Toshiro Mifune'nin başıboş roniniyle aynı yol ayrımına gelir, ancak hangi yöne gideceğine karar vermek için bir sopa fırlatmak yerine Willis boş bir içki şişesi döndürür. Adı sorulduğunda, Mifune neşeyle bir şeyler uydurur (yakındaki bir pencereden dışarıyı gördüğü dut tarlasından ilham alır). Willis sadece "John Smith" olduğunu söylüyor.

Bu çekimde farklı olan, çerçeveleme ve türdür. Pek çok Batı hissi var - tozlu sokaklar ve silah düelloları ortamın değişmez özellikleridir - ancak Hammett'in Yasak dönemi ortamından bir kara film tarzında anlatılıyor ve Willis'in sert anlatımı ile tamamlandı. Söz konusu suç teşebbüsü görünüşte kaçakçılık yapıyor, ancak bu hikayenin diğer tüm yinelemelerinde olduğu gibi, pek de önemli değil: Jericho kasabası, tabanca dolum yapan kanun kaçağı olmayan belki iki veya üç vatandaşla birlikte bir delik. (Bunlardan biri, Willis'in gelişine sevinemeyecek olan cenaze levazımatçısıdır.)
Anlatım, Eastwood veya Mifune'de göremediğimiz bir şekilde, Willis'in kafasının daha fazlasını göreceğimizi düşündürürdü, ama gerçek şu ki, bizi planladığı şeyden daha fazla haberdar etmiyor. yapmak ve neden: Çoğunlukla tonu ayarlamaktır. “John Smith”in tanık olduğu sömürü ve zulme karşı çıktığını biliyoruz, ancak onu doğru olanı yapmaya iten şeyin ne olduğu değil.

 
Neyse ki, Willis ve onun kara seslendirmesi, bazı gerçek karakter oyuncusu zilleriyle dolu bir oyuncu kadrosuyla ekranı paylaşıyor. Bruce Dern, umutsuzca yozlaşmış şeriftir. William Sanderson (Blade Runner'ın üzgün çuval oyuncak üreticisi JF Sebastian) barmen - Jericho'daki Yasak'a fazla dikkat etmiyorlar. Savaşan gruplardan biri, David Patrick Kelley liderliğindeki İrlandalılar ve izleyicilerin on yıllardır ondan nefret etmesini sağlayan yoğunluğu getiriyor. Diğeri, İtalyanlar, The Sopranos'ta bir gün Christopher olarak reenkarne olacak bir karakteri oynayan Michael Imperioli'yi içeriyor . Ken Jenkins ( Scrubs'tan)) hatta inanılmaz derecede komik bir ABD Mareşali olarak bir sahne alır. Diye açık açık Smith'e açıkladığı gibi, o bir çeteye tolerans edeceğiz, ama iki çete bulmak için şehre dönerse, o olmadığından emin yapacaktır hiç çete .

Erkek ağırlıklı görünüyorsa, bunun nedeni filmin kötü muamele görmüş yumuşak başlılarının bir izlenim bırakma şansının fazla olmamasıdır. Ne yazık ki, çocuklar onları vahşice ya da kurtarırken tokatlanmakla meşguller. Karina Lombard, Kelley'nin esir gelini - onu Meksika'daki bir koca ve çocuktan bariz bir şekilde kaçırdığını öğreniyoruz. “Felina” olarak anılıyor ama adının hiç yüksek sesle söylendiğini hatırlamıyorum. Bu durumda, Willis'le gerçekten eşit olmayan bir isimsizlik.
Ve bir de Walken'in Hickey'i var, kaşınan tetik parmağı ve daktilosu olan, daha onu görmeden önce diğer karakterler tarafından korku ve huşu ile bahsedilen, bir şekilde Smith'le olan son düellosunu telgraf eden iri yarı bir psikopat.


 
Son satış noktası eylemdir ve giriş fiyatına değer. Kurosawa, iki Sanjuro filminde uzuvları kopardı ve basınçlı galonlarca kan saldı. Leone, Eastwood'a ve besteci Ennio Morricone'a cesur hızlı düelloları operasyonel bir tabloya dönüştürmekle görev verdi. Yönetmen Walter Hill bunun yerine niceliği tercih ediyor. Willis bir çift otomatik .45'lik paketler. Yaklaşık 20.000 tur ateşlendikten sonra bir silahın namlusunu değiştirme tavsiyesi doğruysa, Willis bu filmde en azından tüfeğine baktırmak için yeterli indirme mesafesi gönderir. Silahlı çatışmalar Leone'nin Dolar Üçlemesi'ndeki kadar hızlı ama devam ediyorSmith düzinelerce kötü adama kurşun yağmuru salarken, silahları onları pencere ve kapılardan savurarak gönderir. Bir noktada, Kelley çok komik bir şekilde Willis'in katliamlarından birine bakar ve bunun 20 adamın işi olması gerektiği sonucuna varır.

Sizi şaşırtmayı bekleyen dönüşler ve dans adımlarını biliyorsanız beklenmedik ritimler yok. Ancak, çocukken sevdiğiniz bir uyku hikayesi dinlemek ya da tekrar duymak istemediğinizi düşündüğünüz bir şarkının çok güzel bir yorumu gibi, tatmin edici . Şişe döndüğünde, fötr şapkadaki ronini nereye götüreceğini biliyorsun. Bilirsiniz, bir grup alaycı dolandırıcı, Willis'i arabasını patlatarak korkutmaya çalıştığında, Willis'in katırı adına bir özür talep edeceğini söyler.

Last Man Standing herhangi bir şekilde başarısız olabilirdi. Kaynak materyalinden sapmaktan biraz fazla korkuyorsa, en azından en önemli şeyi doğru anladı, aynı olay örgüsüne bağlı kalsa bile yanılması kolay olan bir şey: Kahraman kibar bir adam değil ya da bir iyi, ama iki kötülüğe inanan, iki kötülük çoktur.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski