Limon, meyan kökü ve sumak şerbeti şifa kaynağı içecekler

Su işe yaramadığında, yaz sıcağında serinlemek için bu üç sıra dışı içeceği deneyin.
Sıcaklıklar zirveye ulaştığında, özellikle şimdi Kuzey Yarımküre'de, kişi serinlemek istiyor. Bütün gün AC'nin önünde takılmak gerçekten bir seçenek olsa da, nemlendirmek zorundasınız. Su bariz bir seçim ama ben şeker yüklü gazlı içecekler olmayan bazı serinletici alternatifler önermek için buradayım.


Limonata
Yazın susuzluk gidericiler söz konusu olduğunda limonata klasik bir seçimdir. Ama limonatanın Mısır'dan geldiğini biliyor muydunuz ? İlk tarif, yazın kavurucu sıcağı Nil'e indiğinde yudumlanacak serinletici bir içecek yapmak için bal ve suyla karıştırılmış limon suyuydu. İslam'ın alkol tüketimini yasakladığı ve insanların hala sudan başka bir şey içmek istedikleri zaman içeceğin özellikle popüler hale geldiği söylenir. Her iki durumda da, sıcak bir yaz gününde tadını çıkarmak için şekersiz sağlıklı bir versiyon.

İçindekiler

1 litre su
2 yemek kaşığı bal
1 limon

Tarif 

Limon meyve suyu önce, kabuğu rendesi isteyeceksiniz limon . İnce bir rende işinizi görecektir, ancak limonun tadını acı yapan şey bu olduğundan, beyaz özün hiçbirini rendelememeye dikkat edin. Limonu sıkmadan önce suyun kabuğunu ve suyunu da ilave edin. Son adım olarak balı ekleyin ve tamamen eriyene kadar karıştırın. Bu karışımı buzdolabında en az bir saat soğumaya bırakın. Lezzet parçalarından rahatsızsanız, içmeden önce hepsini bir elekten geçirebilirsiniz.

Her limonun farklı miktarlarda meyve suyuna sahip olduğunu ve ekşiliğin de değiştiğini unutmayın. Bir limon yeterli olsa da dilediğiniz kadar eklemekten çekinmeyin. Lezzet de isteğe bağlıdır, ancak içeceğe çok fazla lezzet katabilecekken onu atmak israf gibi geliyor.

Diğer meyveleri de eklemekten korkmayın! Tatlandırıcı olarak bal yerine bir tutam elma suyu kullanılabilir. Nefis kombinasyonlar yapmak için içeceğe bir limon veya portakal eklenebilir.

Meyan içeceği.   meyan şerbeti


Evet, doğru okudunuz. Meyan, çiğnenebilir bir şeker değil, aynı zamanda Türkiye'de yüzyıllardır tüketilen bir içecektir - ama tüm Türkler bile bu içeceği bilmiyor. Diyarbakır gibi ülkenin güneydoğu bölgelerinde yaz aylarında bu içeceğin yapıldığı geleneksel olarak içilir. Bir zamanlar sağlık yararları için yaygın olarak tüketilen gerçekten eski bir içecektir. Bağdat'ta ortaya çıkarılan tabletlerde meyan kökünden tıbbi amaçlı M.Ö. İçeceğin popülaritesi yüzyıllar boyunca hayatta kaldı, o kadar ki 13. yüzyıldan kalma anonim bir Endülüs yemek kitabında listelenen farklı tarifler var.

Tarihsel değeri bir yana, bu içeceği gerçekten kolayca yapabilirsiniz:

İhtiyacın olacak:

Birkaç parça meyan kökü
Su
şeker, bal (isteğe bağlı)

Tarifi

Zaten temiz değillerse, kökleri iyice temizlemek isteyeceksiniz. Daha sonra bir havaneli yardımıyla kökleri mümkün olduğunca ezin. Bu adımı atlayabilir ve onları zaten güvenilir baharat dükkanınızdan ezilmiş olarak satın alabilirsiniz (evet, bunlara sahip olmalarına şaşırdım!). Şimdi, tamamen kaplandığından emin olarak köklere su ekleyin. Onları su altında tutmak için bir tabak veya başka bir ağır şey kullanın. Şimdi sadece birkaç saat bekleyin. Yavaş yavaş suyun rengi değişecektir ve yaklaşık 4-5 saat sonra meyan kökü suyunu tercihen tülbent ile kaplı bir elekten geçirerek tüm ahşap parçaları çıkarabilir ve sıvıyı buzdolabında soğutabilirsiniz. Damak tadınıza göre bu noktada içeceğe tatlandırıcılar ekleyebilirsiniz.

Sumak şerbeti.   

sumak şerbeti
Şimdi meyankökü şerbetini tuhaf bulduysanız, muhtemelen şunu düşünüyorsunuz: Bu neden lezzetli olsun? Sana nedenini söyleyeceğim. Sumak, yüzlerce yıldır limonun yerine kullanılmaktadır. Limonatayı andıran ama kırmızımsı rengi sayesinde ekstra cezbedici görünen bir içecek yapabilmeniz mantıklı değil mi? Bunlar retorik sorular gibi görünse de, bu lezzetli içeceğin tek bir yudumu size cevap verecektir. Bunu yapmak için bu tarifi deneyin:

İçindekiler

1 litre ılık su
yarım limon suyu
100 gram sumak
1-2 yemek kaşığı bal (isteğe bağlı)

Tarifi 

Tüm malzemeleri bir kaba koyun ve suyu ısıtın. Kaynamasını istemiyorsun! Ateşten alıp soğumaya bırakın. Oda sıcaklığına gelince (zamanla değişebilen ortamın ne kadar sıcak olduğuna bağlı olarak) şerbeti süzgeçten geçirerek tüm sumak parçalarını alın ve buzdolabında soğumaya bırakın. Yine, istemiyorsanız herhangi bir tatlandırıcı eklemenize gerek yoktur, bu yüzden bunları en son ekleyerek ve soğukken tatmak en iyi seçenektir.

Önemli İpucu!
İçeceklerinizi doğal olarak serin tutmak için otomatik olarak temel buz küplerini tercih edebilirsiniz. Mantıklı olsa da, birkaç başka seçeneğe de sahip olmak isteyeceksiniz. Limonatayı severim, bu yüzden genellikle limonatanın bir kısmını buz tepsisine döker ve küpler halinde dondururum. Hiçbir şeyi sulamak için endişelenme. Bu ipucunu herhangi bir içecek için kullanabilirsiniz! Ben de buzlu kahve yapmayı severim ve donmuş kahve küpleri şimdiye kadarki en iyi şey.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski