Rüyalar Bize Mesaj Verir mi? Rüyayı Ne kadar Ciddiye Almalıyız?

 Hemen hemen herkes her gece rüya görür. Bu rüyalardan bazıları kaotik şeylerdir. Bir kısmı da günlük olayların rüyalara yansımasıdır. Bazıları daha önce hiç düşünülmemiş ya da hayal edilmemiş şeylerdir. Peki rüyalar bize mesaj verir mi?

Gördüğümüz rüyaları kaynaklarına göre üç grupta toplayabiliriz:

Bunlardan ilki, kişinin geçmişe dair anılarını ve ya ne istediğini görmesidir. İkincisi ise Demon'un önerisiyle görülen rüyalardır. Üçüncüsü, ya doğrudan Allah tarafından ve ya melek vasıtasıyla kalbe yansıyan ve geleceğe dair işaretler taşıyan rüyalardır. Üçüncü grupta ise asıl odak noktamız rüyalar olacak.

Freud'a göre , "rüyalar içimizden ve dışımızdan gelen etkilerle şekillenir. Hayal gücü bu etkilerle şekillenir. Rüyalarımızda daha önce yaşadığımız olayların izleri vardır. Nasıl ki bir çocuk rüyasında arzu ettiği lakin ulaşamadığı şeyleri rüyasında görürse, her insan rüyasında tatmin edilmemiş arzularına kavuştuğunu görür. Rüyada dini inançlar ya da kültürel baskılar nedeniyle bilince itilen arzular ortaya çıkar. Görülen rüyalar özellikle cinsel eğilimlerin sembolik bir tezahürüdür.

Rüyaları bilinçaltında açıklamak bazı rüyalar için doğru olur. Ancak her rüyayı bu genelleme ile açıklamak doğru değildir. Öyle rüyalar vardır ki, bilinçaltından yansıyan görüntüler değil, görünmeyen kalp gözüne yansıyan parıltılardır. Bu rüyalar bazen gelecekten insanlara mesajlar taşır.

Dolayısıyla Freud'un temsil ettiği görüş, tüm rüyaları değil, sadece bazı rüyaları açıklayabilir. Görünmeyen mesajlar ve sırlar taşıyan rüya türü ile hemen hemen her insan karşılaşabilir. Rüyaların ertesi gün, hatta yıllar sonra ortaya çıkması çok yaygındır.

Kaderde yazılanlar kalbin aynasına yansıdığında rüyalar görünmeyen bir mesaj taşıyabilir. Uyurken kişinin duyguları dinlenirken, hayal gücü uyanıkken olduğu gibi hala aktiftir. Dolayısıyla kaderden kalbe yansıyan şeyler, rüyanın giydirdiği bir görüntü ve temsille hatırlanır. Kişi uyandığında, rüyanın giydirdiği bu görüntüleri ve temsilleri hatırlar.

Rüyalar Bize Mesaj Verir mi? Rüyalar Nasıl Yorumlanır?

Kişinin gördüğü rüya yol gösterici, yönlendirici ve bazen de rahatlatıcı olsa da rüya her zaman bilgi edinme araçlarından biri olarak kabul edilmez. Çünkü çoğu zaman, rüyanın geleceğe dair bir mesaj taşıdığı ancak o rüyanın ya da anlamının gerçekleşmesiyle anlaşılır. Nitekim, o kişinin hayatı boyunca gerçekleşmeyen ve sadece kişinin arzu ve arzusunun rüyaya yansıması olarak kalan, güzel görünen birçok rüya vardır.

Rüyalar bazen açıktır, açık bir işareti vardır ve yorumlanması kolaydır. Bazı rüyalar açık değildir, rakamlarla gizlenmiştir. Rüya yorumu, bu karmaşık şekillerin analizi anlamına gelir.

Rüyanın anlamını bilmeyenler gerçeğin kıyısında beklemeye mahkumdur. Trafik işaretleri, bilen ve anlayanlar için bir anlam ifade ederken, bilmeyenler için sadece birer şekildir. Tıpkı bu örnekte olduğu gibi rüyalardaki sembol ve işaretler de kadere ait harfler ve kelimeler gibidir. O dili bilenler tarafından tercüme edilmesi gerekir. Rüyaların sembolik dilini bilmek, kaderle ilgili bazı sırları kavramamızı sağlayacaktır.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski