ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

 • Bir öğrenci ya da genç bir yetişkin olarak, her ikisi de bir kredi geçmişi oluşturmanıza yardımcı olacak bir öğrenci kredi kartı ya da güvenli bir kredi kartı almaya hak kazanabilirsiniz.
 • Yüksek bir kredi puanı, önümüzdeki yıllarda daha iyi faiz oranlarına, daha uygun geri ödeme seçeneklerine ya da daha büyük bir krediye yol açabilir.
 • Zamanında ödemeyi ve kredi kullanımınızı düşük tutmayı unutmayın. Aksi takdirde kredi notunuz düşer.

 

Bir kredi puanı nedir?

Bankalar ve kredi kartı şirketleri gibi finansal kuruluşlar, doğası gereği riskten kaçınırlar. İster bir ev satın almak için borç alıyor olun, ister bir otomobil satıcısıyla kiralama sözleşmesi yapıyor olun, borç verenler, ödemelerinizi zamanında yapacağınız konusunda size güvenebileceklerini bilmek isterler. İlk olarak 1989 yılında Fair Isaac Corporation (FICO) tarafından tasarlanan bir kredi puanı , genel kredi itibarınıza tek, üç basamaklı bir sayı atayarak bunu yapmaya çalışır.

Kredi puanınız, kredi verenler tarafından büyük kredi bürolarına sağlanan ve kredi raporlarınızda derlenen bilgilere dayanmaktadır. Puanlar tipik olarak 1300 ile 1900 arasında değişir ve ne kadar yüksekse o kadar iyidir.

Ne kadar borcunuz olduğu, kaç krediniz ve kredi kartınız açık olduğu ve şu anda kredi limitinizin ne kadarını kullandığınız dahil olmak üzere kredi puanınızın ne olacağı konusunda çeşitli faktörler rol oynar . Ne kadar geç ödeme yaptığınız gibi bazı bilgi türleri diğerlerinden daha fazla ağırlık taşır. Kredi büroları puanları nasıl sınıflandırdıkları konusunda biraz farklılık gösterse de, üç ana kurumdan biri olan Experian, iyi bir kredi puanının 670'den başladığını söylüyor. 1

 

Yüksek bir kredi puanı oluşturabilir ve sürdürebilirseniz, borç aldığınızda genellikle daha düşük faiz oranları , daha geniş bir kredi kartı yelpazesine erişim, çeşitli krediler için daha iyi onaylanma olasılığı ve daha yüksek kredi limitleri dahil olmak üzere sayısız finansal avantajdan yararlanacaksınız. . Kredi puanınız, sigorta için ödediğiniz fiyatı, bir ev sahibinin size bir daire kiralayıp kiralamayacağını ve hatta bir işverenin size iş teklif edip etmeyeceğini de etkileyebilir.

 

Kredi Puanınızı Oluşturmak için Atmanız Gereken Adımlar

Bir üniversite öğrencisi ya da genç bir yetişkin olarak kredi puanınızı oluşturmak zor değildir. Bunlar sizi doğru yola sokabilecek adımlardan bazıları.

 
 • Kredi geçmişinizi kontrol edin. Daha önce hiç krediniz yoksa, kredi bürolarının hakkınızda çok az bilgisi olabilir ya da hiç bilgisi olmayabilir. Buna rağmen , üç büyük kredi bürosunun (Equifax, Experian ve TransUnion) her birinden bir kredi raporu talep etmelisiniz . Birisi kimliğinizi çalmış ve adınıza hesap açmış olur. Javelin Strategy & Research tarafından yürütülen 2018 Çocuk Kimlik Dolandırıcılığı Araştırmasına göre, 2017 yılında bir milyondan fazla çocuk kimlik sahtekarlığından etkilendi. 2 Başlangıçta kredi raporunuzu kontrol ederek, temiz bir sayfanız olduğundan emin olursunuz. değil, bulduğunuz tutarsızlıklara itiraz edin. Kredi raporlarınızın ücretsiz kopyalarını bu amaçla resmi web sitesi olan AnnualCreditReport.com'dan edinebilirsiniz .
 • Bir öğrenci kredi kartı açın. Piyasada çok sayıda kredi kartı var, ancak bazı bankalar öğrenci kredi kartları veriyor . Tipik kredi kartınızdan daha düşük bir kredi limiti ve daha yüksek yıllık yüzde oranı (APR) ile gelmelerine rağmen , yerleşik bir kredi geçmişinizin olmasını gerektirmezler. Ayrıca, bazıları öğrenciyle ilgili avantajlar sağlar.
 • Veya güvenli bir kredi kartı için başvurun. Öğrenci kredi kartı faturaya uymuyorsa ya da herhangi bir nedenle uygun değilseniz, güvenli bir kredi kartı alabilirsiniz . Bu kartlar, teminat olarak hizmet etmek için depozito yatırmanızı gerektirdiğinden borç veren için çok az risk oluşturur. Güvenli kartınızı kullandığınızda, ödemeleriniz kredi bürolarına bildirilir, bu da zamanında ödeme kaydı oluşturmanıza olanak tanır. Belli bir süre sonra, geleneksel, teminatsız bir kredi kartına geçiş yapabilmeniz gerekir.
 • Ödemelerinizi zamanında yapın. Kredi kartları, öğrenci kredileri ve diğer borçlar dahil olmak üzere faturalarınızı ödemede ne kadar güvenilir olduğunuz, kredi puanınızı belirlemede en önemli faktörlerden biridir. Kredi kullanmaya başladığınızda, hiçbir ödemeyi kaçırmadığınızdan emin olmak isteyeceksiniz, çünkü bunu özellikle tekrar tekrar yapmak puanınızı düşürebilir. Tersine, tüm ödemelerinizi zamanında yapmak puanınızı artırabilir. Unutmaya yatkınsanız, banka hesabınız üzerinden otomatik ödemeler ayarlamayı düşünün. Bu, bir ödemeyi kaçırmayı neredeyse imkansız hale getirir.
 • Kredi kullanımınızı düşük tutun. Herhangi bir zamanda sizin için çok fazla krediye sahip olmak iyi bir şey olur. Harcama gücünüzün yanı sıra bakiyeleri düşük ya da tamamen ödenmiş tutma yeteneğinizi gösterir - her ikisi de herhangi bir borç veren için harika işaretlerdir. Kredi puanınız için önemli bir faktör , herhangi bir zamanda kullandığınız kredi miktarı ile kullanabileceğiniz kredi miktarı arasındaki oran olan kredi kullanım oranınızdır . Kullanım oranınız ne kadar düşükse o kadar iyidir.
 

Banka kartları , hesap hareketlerinizi kredi bürolarına bildirmedikleri için bir kredi geçmişi oluşturmanıza yardımcı olmaz.

 

Kaçınılması Gereken Yaygın Hatalar

Bazı insanlar için krediye erişim, fazla harcama yapmayı ve mali sıkıntıya girmeyi çok kolaylaştırır. İşte dikkat etmeniz gereken bazı tuzaklar:

 
 • Aşırıya kaçmak. Birden fazla kredi kartına sahip olsanız bile, bunların çok fazla olması finansal hayatınızı aşırı derecede karmaşık hale getirir. Ayrıca, bir kart için her başvurduğunuzda, borç veren, kredi puanınızı olumsuz yönde etkileyen kredi geçmişinize ilişkin kapsamlı bir araştırma yapacaktır .
 • Kredinizi maksimuma çıkarmak. Kredi kartınıza (veya kartlarınıza) kredi limitinin tamamını harcamaktan kaçınarak, kredi kullanım oranınızın düşük kalmasına yardımcı olacaksınız.
 • Bir ödeme eksik. Kaçırılan ve geciken ödemeler, kredi geçmişinizde kara bir lekedir ve kredi puanınızı yıllarca zedeleyebilir. Ayrıca ceza ücretlerine neden olabilirler.
 • Hesapları erken kapatmak. Belirli bir kredi kartını artık kullanmıyorsanız, yine de o hesabı açık tutmak isteyebilirsiniz. Birincisi, hesabı kapatmak, faizin tahakkuk etmesini durdurmak ya da ödenmemiş bakiyeyi ortadan kaldırmak için hiçbir şey yapmayacaktır; kredi kartı şirketi yine de geri ödenmesini bekleyecektir; suçluluğunuzu kredi bürolarına bildirecek ve sonunda hesabınızı bir borç tahsilat kurumuna devredecektir - bunların tümü kredi puanınız üzerinde ciddi bir etkiye sahip olacaktır. Bakiyenizin tamamı ödenmiş olsa bile uzmanlar, kredi kullanım oranınızı artırmak için hesabı açık tutmanızı öneriyor.