Uykunun Evreleri Nelerdir? Uyku Sırasında Neler Olur? 77

 Her gece uykunun beş aşamasından geçersiniz. Hareket ettikten sonra pek bir şey olmadığını varsayıyor olsanız bile, nörolojik olarak çok şey oluyor. Uykunun Evreleri nedir?

Aşama 1
İlk aşamada, hafif uykunuz. Gözleriniz kapalı ve beyin aktivitesinde bir azalma var, ancak kolayca uyanabilirsiniz ve eğer öyleyseniz hiç uyumamış gibi hissetmeyebilirsiniz. Daha önce düşme hissi yaşadıysanız ve kas kasılması yaşadıysanız, bu 1. evre uykudur. Bu süre genellikle sadece beş ila on dakika sürer.

Aşama 2
İkinci aşamaya girdiğinizde göz hareketleriniz durur ve beyin dalgaları yavaşlar. Uyku iğcikleri olarak bilinen aktivite zirveleri oluşmaya başlar. Derin uykuya girmeye hazırlanırken vücut ısınız düşecek ve kalp atış hızınız yavaşlayacaktır.

Aşama 3 ve 4
Bunlar derin uykunun aşamalarıdır. Rüyalar ilk iki aşamada olduğundan daha yaygındır; gece terörü ve uyurgezerlik de görülebilir. Bu derin uyku evrelerinde insanları uyandırmak zordur; Eğer uyanmışsanız, uyum sağlamadan önce birkaç dakika boyunca kafanız karışmış ve sersemlemiş hissedebilirsiniz. Kas aktivitesi ya da göz hareketi yoktur ve beyin delta dalgaları ya da yavaş dalgalar üretir. Tahmin edebileceğiniz gibi 4. aşama, derin uykunun 3. aşamadan daha yoğun bir versiyonudur.

REM Uykusu
REM ya da hızlı göz hareketi, gözlerinizin gerçekten hızlı hareket ettiği bir aşamadır. Beyin dalgalarınız uyanıkkenkine benzer olduğu için en canlı rüyaları göreceğiniz aşama burasıdır. İşitme hızınız ve nefes alma hızınız artar ve felç meydana geldiğinden kaslar hareketsiz kalır. İlk REM uykunuz sadece 10 dakika sürebilir, ancak bu aşamanın uzunluğu gece boyunca artar ve bir saat kadar sürebilir.


 

Post a Comment

Daha yeni Daha eski