Yaşlıysanız Horlama kalbiniz için iyi olabilir 99

 Yeni araştırmalara göre, özellikle yaşlıysanız horlama aslında sağlığınız için iyi olur.

Uyku apnesi adı verilen horlama ile ilgili bir durumdan muzdarip 65 yaş üstü kişilerin, horlamayanlara göre daha uzun yaşama eğiliminde olduğunu göstermektedir.

Avrupa Uyku Araştırmaları Derneği'nin Glasgow'daki toplantısında sunulan bulgular, uyku apnesinin genç insanlar üzerindeki etkileriyle keskin bir tezat oluşturuyor - özellikle orta yaşlı erkeklerin kalp hastalığı riski daha yüksek.

Uyku apnesi İngiltere'de tahminen üç milyon insanı etkiliyor. Uyku başladığında, solunum yollarındaki kaslar çok fazla gevşer ve en az on saniye boyunca nefesi keser.

Beyin solunumun durduğunu fark ettiğinde, hava yolu kaslarının tekrar kasılması için bir sinyal gönderir ve hasta normalde bir sarsıntıyla uyanır. Hafif uyku apnesinde bu her on dakikada bir olur. Şiddetli ise iki dakikada bir uyku bozuluyor demektir. Araştırmalar, yüksek tansiyon ve kalp krizi riskini artırdığını gösteriyor.

Ancak İsrail'in Technion Enstitüsü'ndeki uzmanlardan oluşan bir ekip, dört yıl boyunca 600'den fazla yaşlı insan üzerinde çalıştı ve "sağlıklı" gönüllülerden oluşan bir kontrol grubuna kıyasla kalple ilgili ölümlerin daha az olduğunu buldu. Bir teori, kısa süreli hipoksi patlamalarının - kesintili nefes almanın - kardiyovasküler sistemi oksijen eksikliği ile başa çıkmaya hazırlayarak yaşlılar üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olabileceğidir.

Bu, kalp krizi ya da felçte olduğu gibi oksijen kaynakları kesildiğinde, vücudun daha iyi başa çıkabileceği anlamına gelir. Ancak araştırmacılar, genç insanlarda neden aynı etkiye sahip olmadığına şaşırıyorlar.


Post a Comment

Daha yeni Daha eski