Yazın Evinizi Serin Tutmanıza Yardımcı Olacak İpuçları

 Havaların ısınması ve yazın gelmesiyle birlikte her fırsatta kendimizi açık havaya, serin sulara ve doğaya atmak istesek de evden çalışmaya devam eden ve zamanının çoğunu geçirenler için bu her zaman mümkün olmayabilir. evde, havuzda serinlemek, doğada olmak ya da dışarıda vakit geçirmek. Zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz evlerimiz sıcaklıkların artmasıyla birlikte daha da ısınırken, bunaltıcı sıcaklar verimliliğimizin düşmesine, uyuyamadığımız için yeterince dinlenemememize ve kendimizi çok daha fazla hissetmemize neden olur. yorgun.

Sıcak yaz aylarında klima çalıştırmak ya da vantilatör karşısında serinlemeye çalışmak çok cazip seçenekler olsa da evinizi sıcaktan korumak ve soğutmak için yapabilecekleriniz bunlarla sınırlı değil. Yaz aylarında çok daha serin ve ferah bir ev ortamı yaratmanız için pratik ve etkili çözümleri sizler için bir araya getirdik.

Panjurlarınızı ve perdelerinizi kapalı tutun

Basit bir öneri gibi görünse de, iç ortam hava sıcaklığının yaklaşık %30'u pencerelerden eve giren güneş ışığından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle güneş ışınlarının evinize ulaşmasını gölgelik, panjur, güneşlik gibi önleyici çözümlerle engellemek evinizin serin kalmasına yardımcı olur.

Özellikle evinizin güney ve batı cephelerindeki pencerelerde bulunan perde ve panjurları kapalı tutarak evinizin minyatür bir seraya dönüşmesini engelleyebilir ve daha serin tutabilirsiniz. Koyu, güneş ve güneş geçirmeyen yüzeylere sahip yansıtıcı malzemelerden yapılmış güneşten koruma perdelerini tercih edebilir, pencere önüne geniş yapraklı bitkiler yerleştirerek evinizin doğrudan güneş ışığı almasını engelleyebilirsiniz.

Kullanmadığınız odaların kapılarını kapatın

Kullanılmayan odaların kapılarının kapatılması, bu alanlardaki sıcak havanın günün en sıcak saatlerinde ortamınızı ısıtmasını engelleyerek, kullanılan odalarda soğuk havanın korunmasını ve gün boyunca evinizin serin kalmasını sağlayabilir. Kullandığınız odalarda pencere ve kapıları açarak hava akışının sadece bu odalar arasında akmasını sağlayabilirsiniz, klima ya da fan gibi elektrik tüketen cihazlar kullanıyorsanız, odaların kapılarını açık tutarak önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. kullanmadığınız odalar kapalı.

Klima kullanımına dikkat edin

Yazın serinlemenin en hızlı ve kesin yolu klima kullanmak olsa da çok fazla enerji tükettiği için hem çevre hem de bütçeniz için sürdürülebilir bir alternatif değildir. Ancak yine de klimayı kullanarak soğutmayı tercih ediyorsanız, fazla enerji tüketimine neden olmamak ve soluduğunuz havanın daha kaliteli olması için filtreyi her mevsim temizlettirmeyi unutmayın.

Klimanızı doğrudan üzerinize değil, duvara ya da boşluğa hava üfleyecek şekilde konumlandırın. Klimayı kullanırken kullanmadığınız odaların kapılarını kapalı tutmak evinizin daha hızlı soğumasını ve daha az enerji tüketmesini sağlayabilir.

Klima yerine fan kullanmayı deneyin.

Klima, evinizi serin tutmada en hızlı ve en etkili sonucu sağlayacak olsa da yüksek enerji tüketimi nedeniyle sürdürülebilir ve ekonomik bir çözüm değildir. Daha az enerji tüketen bir fan ile odanızda bir esinti yaratabilir ve havanın sirkülasyonunu sağlayabilirsiniz.

Ayrıca vantilatörünüzün önüne bir kase buz koymak odanızdaki havayı soğutmaya yardımcı olur. Dilerseniz kaseye nane, okaliptüs, lavanta, portakal ve limon gibi ferahlatıcı kokulara sahip birkaç damla uçucu yağ ekleyerek çok daha ferahlatıcı ve serin bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Elektronik cihazlarınızı kullanmadığınız zamanlarda kapatın

Çoğumuz farkında olmasak da evde kullandığımız televizyon, buzdolabı, kurutma makinesi, bilgisayar gibi birçok cihaz çalışırken yüksek miktarda ısı üretir. Bu cihazları kullanmadığınız zamanlarda kapatmak ve fişten çekmek evinizin daha serin kalmasına yardımcı olur.

Özellikle buzdolapları ve dondurucuların motorları çok fazla ısı ürettiğinden, cihazların arkasında hava boşluğu olduğundan ve duvara yakın olmadıklarından emin olun. Yaz aylarında çamaşır kurutma makinesi kullanmak yerine çamaşırlarınızı balkona ya da kullanmadığınız bir odaya asarak hızlı bir şekilde kurutabilirsiniz.

Banyo ve mutfaktaki havalandırma deliklerini açık tutun

Yemek pişirirken ve sıcak bir duş alırken evinizdeki havayı önemli ölçüde ısıtabileceğinizi biliyor muydunuz? Yüksek nem, yaz aylarında iç mekan sıcaklığının bunaltıcı olmasının önemli bir nedenidir. Çoğu zaman farkında olmasak da yemek pişirirken havaya yayılan buhar, ocaktan yayılan yüksek ısı ile birleşerek evinizdeki havanın çok daha fazla ısınmasına neden olur.

Benzer şekilde banyoda sıcak bir duş aldığınızda oluşan buhar da evinizdeki havanın daha fazla ısınmasına neden olur. Bu yüzden yazın mutfakta yemek pişirirken aspiratörü, duş alırken banyonuzdaki havalandırmayı açmayı unutmamalısınız. Mutfağınızda ya da banyonuzda havalandırma yoksa en yakın pencereleri açıp bir fan ile hava akışı oluşturabilir, buhar ve ısıyı evinizden dışarı atabilirsiniz.

Pencerelerinizi ve kapılarınızı akşamın serinliğinde açın

Güneşsiz geceler gündüz saatlerinden çok daha serin olacağından, bu saatlerde pencere ve kapıların açık tutulması, gün içindeki sıcak havanın soğuk hava ile değiştirilmesine ve evinizin serin kalmasına yardımcı olur. Açık pencere ve kapılar, hava akımı oluşturarak evinizde hava sirkülasyonu sağlayabilir ve esinti olmaması durumunda açık pencerelerin önüne bir fan yerleştirip soğuk hava ve sıcak hava alışverişi yapabilirsiniz.

Serin ev bitkilerinden yararlanın

Ortamınızı serinletmenin bir başka pratik ve dekoratif yolu da hem havayı temizleyen hem de terlediğinde ortamı serinleten ev bitkileridir. Aloe vera, areca palm, ficus ağacı, eğrelti otu, paşa kılıcı ve sarmaşık, hava temizleyici ve serinletici özellikleriyle evinizdeki havayı serinletmek için kullanabileceğiniz ev bitkilerinden bazılarıdır.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski